Garść przemyśleń o fascynacji literaturą i najlepszych książkach na prezent

Święta już niedługo, a to oznacza, że najwyższy czas zacząć robić listę prezentów pod choinkę. Jak zapatrujesz się na obdarowanie najbliższych czymś, co pozwoli im puścić wodze fantazji i zanurzyć się we wspaniałym świecie, który intryguje i zachwyca, budzi wielkie emocje i pozwala zapomnieć o kłopotach dnia codziennego? Mowa oczywiście o świecie przedstawionym w powieści, stworzonym przez pisarza, którego ambicją jest zdobyć serce odbiorcy i sprawić, że obcowanie z dziełem literackim będzie źródłem czystej przyjemności. Książki doskonale sprawdzają się jako prezenty świąteczne jeszcze z jednego powodu. Stanowią zbiór o ogromnym zróżnicowaniu tematycznym, co sprawia, iż każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

Te powieści kryminalne trzeba znać

Emocjonalne napięcie, rozwiązywanie zagadek i szukanie sprawcy przestępstwa to elementy stale towarzyszące czytaniu kryminałów. Miłośników tego gatunku literackiego nie brakuje wśród polskich czytelników, dlatego śmiało można uznać go za świetny pomysł na gwiazdkowy upominek. Wymienione poniżej tytuły to warte uwagi bestsellery:

– “Piętno” Przemysława Piotrowskiego to pierwszy tom serii o komisarzu Igorze Brudnym. Mamy tutaj mistrzowsko skonstruowanego głównego bohatera – postać tajemniczą, nietuzinkową i pełną charyzmy. Intryga kryminalna stoi na najwyższym poziomie, akcja jest wartka, a dosadny język sprawia, że odbiorca jeszcze mocniej angażuje się w lekturę.

– “Zło w Cmentarnej Górze” Konrada Chęcińskiego jest literackim debiutem zbierającym niemal same pozytywne opinie. Autor stworzył mroczny klimat, naszkicował przekonujące portrety psychologiczne i wplótł do fabuły wątek słowiańskiego okultyzmu. Wielbiciele prozy, którą czyta się jednym tchem, będą zachwyceni.

– “Bez winy” Charlotte Link to powieść kryminalna poruszająca tak ważkie tematy społeczne, jak alkoholizm i depresja, a także toksyczne relacje rodzinne. Lekkie pióro autorki i umiejętne budowanie napięcia sprawia, że pomimo trudnej tematyki lektura jest naprawdę przyjemna, a więc będzie rewelacyjnym pomysłem na prezent.